ŻYCZENIA WIELKANOCNE
SPOTKANIE Z POLICJĄ, PATROLEM SAPERSKIM, STOWARZYSZENIEM BYŁYCH ŻOŁNIERZY 62KS COMMANDO
Dnia 9 kwietnia o godzinie 10.30 w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się szkolenie dla młodzieży klas 4-8 zorganizowane przez Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62KS Commando. Brała w nim udział policja, patrol saperski, Commando. Zakres szkolenia dotyczył zjawiska hejtu w internecie, reakcji w sytuacjach zagrożenia m.in. w razie powodzi, znalezienia ładunków wybuchowych lub innych nieznanego pochodzenia paczek itp. Zaprezentowano sprzęt używany w sytuacjach wyjątkowych oraz sygnały alarmowe. Młodzież podzielona na grupy szkoliła się pod okiem specjalistów na 4 wyznaczonych stacjach. Na koniec najbardziej zaangażowani uczniowie jak Laura Zioła i Anita Szewczyk z klasy 4, Bartosz Orłowski z klasy 5, Dmytro Harbar z klasy 8 zostali nagrodzeni upominkami. To była wspaniała lekcja dla wszystkich.
mgr Aneta Herbut
8
Uczeń ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Bolesławieckiej- laureatem wojewódzkiego etapu konkursu „Poznajemy Ojcowiznę”
Olaf Domański- uczeń klasy VII Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Bolesławieckiej
zajął I miejsce na etapie wojewódzkim w konkursie „Poznajemy Ojcowiznę”, którego organizatorem było PTTK Sudety Zachodnie.
Prezentacja ucznia pt.: „ Historia kołem się toczy. O życiu i dokonaniach mojego dziadka Adama” stworzona pod opieką Marioli Szwej została zakwalifikowana do etapu centralnego.
W tym roku Centralny Zlot Laureatów XXXII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę” odbędzie się w dniach 30 maja – 1 czerwca 2025 r. w Boszkowie. Organizatorzy podczas zlotu przewidują wiele ciekawych atrakcji oraz chcą pokazać najpiękniejsze miejsca turystyczno-krajoznawcze Ziemi Leszczyńskiej i Wschowskiej.
„Poznajemy Ojcowiznę” jest to ogólnopolski konkurs. Organizatorem Konkursu jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Głównym celem konkursu jest zachęcenie dzieci i młodzieży do poznawania Ziemi Ojczystej, promowanie Małych Ojczyzn, dziedzictwa narodowego oraz osiągnięć czasów współczesnych. Konkurs ten jest największym i najważniejszym przedsięwzięciem krajoznawczo-turystycznym w Polsce.
Mariola Szwej
DZIEŃ OTWARTY W PRZEDSZKOLU
Pierwszy Dzień Wiosny
21 marca 2025 roku obchodziliśmy w naszej szkole Pierwszy Dzień Wiosny. W tym roku na naszych uczniów czekało wiele różnych atrakcji. Tego dnia zadaniem wszystkich uczniów było przyniesienie do szkoły zamiennika swojego plecaka. Podczas pierwszej lekcji dzieci i młodzież wykonywali klasowe plakaty o tematyce wiosennej. Przygotowanie ich zasługuje na szczególną pochwałę – zgodnie, kolektywnie i twórczo przebiegła wspólna praca. Logistyka była na wysokim poziome. Każdy uczeń miał swoje zadanie, z którego doskonale się wywiązał. Najlepszym dowodem był moment kulminacyjny, kiedy poszczególne, indywidualnie wykonane elementy plakatu doskonale się dopełniały, tworząc niepowtarzalną wiosenną kompozycje. Podczas pracy po klasach przeszła komisja, której zadaniem było trafne ocenienie pomysłów „Dnia bez Plecaka”. Pomysłowość uczniów zarówno w zakresie wykonywanych plakatów, jak i wielu wariantów różnych „plecaków” sprawiła, że członkowie komisji mieli nie lada wyzwanie z wyłonieniem zwycięzców.
Podczas drugiej lekcji przeprowadzona została pogadanka przez Panią Martę Boguszewską na sali gimnastycznej. Lekcja ta miała za zadanie uświadomić uczniów, że 21 marca jest również Światowym Dniem Osób z Zespołem Downa. Pani Marta w przystępny sposób wyjaśniła młodzieży istotę tego schorzenia oraz uwrażliwiła wszystkich na potrzeby tych wyjątkowych ludzi. Po zakończeniu prezentacji Pani Katarzyna Dul-Korycka przeczytała uczniom bajkę terapeutyczną, o tytule „Tajemnica Kolorowych Skarpetek”. Motywem przewodnim historii w niej zawartej był szacunek do drugiego człowieka oraz uzmysłowienie wszystkim, że należy akceptować każdego człowieka, gdyż wszyscy na swój unikalny sposób jesteśmy wyjątkowi, niepowtarzalni i piękni – tak jak kolorowe skarpetki – nieważne, czy od pary, czy nie. Owa historia stanowiła udane zakończenie tej godziny lekcyjnej.
Na trzeciej lekcji cała społeczność szkolna podzieliła się na dwie grupy. Klasy I-IV udały się na krótki spacer, którego motywem przewodnim było poszukiwanie pierwszych oznak wiosny. Podczas wędrówki dzieci z zapartym tchem wyszukiwały pierwszych wiosennych znaków. W połowie naszej podróży spotkaliśmy Panią Wiosnę ubraną w wielokolorową sukienkę, okulary przeciwsłoneczne oraz duży, słomiany kapelusz. Pani Wiosna przywitała dzieci i obdarowała je słodką niespodzianką w postaci wielosmakowych, wiosennych cukierków. Po pożegnaniu naszej towarzyszki w pogodnych nastrojach wróciliśmy na szkolne podwórko. W międzyczasie klasy V-VIII oddawały się duchowi sportowej rywalizacji w konkurencjach i grach zespołowych przygotowanych przez Pana Andrzeja Posackiego. Sportowe zmagania rozgrywały się przed Domem Ludowym w Dąbrowie Bolesławieckiej. Największą popularnością cieszyły się piłka nożna i gra w zbijaka. Lekko zmęczeni ale zadowoleni uczniowie wrócili na teren szkoły.
Po umyciu rąk wszyscy wrócili do klas. Ale nie był to koniec atrakcji na ten dzień. Podczas naszej nieobecności Pani Marta wraz z dzielnymi pomocnikami przygotowali dla całej społeczności pyszną, kolorową i pożywną sałatkę owocową, którą ze smakiem wszyscy spałaszowali na 4 godzinie lekcyjnej. Po zdrowym posiłku uczniowie w swoich klasach przygotowali kolorowe skarpetki aby upamiętnić dzisiejsze święto. Gdy prace zawisły na klasowych tablicach wszyscy mieli możliwość chwili wytchnienia na szkolnym podwórku. Pogoda tego dnia była niesamowicie udana, czuć było prawdziwą wiosnę w powietrzu. Nasze termometry wskazywały wtedy prawie 18 stopni. Dzieci jak i młodzież mogli przez chwilę pobawić się na świeżym powietrzu.
Dzień Wiosny zakończyliśmy na sali gimnastycznej gdzie zaprezentowano wiosenne plakaty wszystkich klas, każda z klas otrzymała dyplom za trud włożony w stworzenie swojej interpretacji nadejścia wiosny. Doszło również do rozstrzygnięcia konkursu „Dnia bez Plecaka”. Komisja w składzie: Pani Monika Orzeszek, Pan Dariusz Wojtowicz oraz Ksiądz Jacek Makówka wyłonili najlepsze pomysły na kreatywne zamienniki plecaków. Nagrodzono 8 zwycięzców, po jednym uczniu z każdej klasy:
Klasa I – Leon Łagut,
Klasa II – Victoria Piróg,
Klasa III – Pola Garbiec,
Klasa IV – Jakub Nieczyporowski,
Klasa V – Lena Gajewska,
Klasa VI – Julia Mazur,
Klasa VII – Natalia Kowalonek,
Klasa VIII – Sebastian Cawricz.
Kreatywność uczniów została nagrodzona słodkim „małym co nieco”.
Na zakończenie dnia uczniowie wraz z nauczycielami stworzyli ogromne koło i w geście solidarności z osobami dotkniętymi Zespołem Downa zaprezentowali swoje różnokolorowe skarpetki.
Tego dnia mogliśmy nie tylko przywitać hucznie wiosnę ale również uświadomić sobie jak ważne jest nasze wsparcie dla osób z dodatkowym – 21 chromosomem. Będzie to lekcja, której prędko nie zapomnimy….Opiekun SU: mgr Łukasz Licnerski
mgr Marta Boguszewska
mgr Katarzyna Dul-Korycka
Pierwszy Dzień Wiosny w przedszkolu.
21 marca w naszym przedszkolu grupa Motylki i Biedronki wspólnie świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. W tym dniu pogoda sprzyjała spacerom, w związku z tym przedszkolaki wraz z Paniami udały się na spacer w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny. Dzieci w kolorowych strojach, z pięknymi barwnymi kwiatami, głośno śpiewając wiosenne piosenki żegnały Marzannę i z radością powitały wiosnę. Po spacerze wszystkie dzieci wspaniale bawiły się przy muzyce na boisku szkolnym. Na zakończenie Panie przygotowały pyszny poczęstunek, a później w pięknym, wiosennym słońcu przedszkolaki bawiły się na naszym placu zabaw. Po powrocie do przedszkola przedstawiciele obu grup symbolicznie schowali Marzannę do piwnicy. Mamy nadzieję, że wiosna zawitała do nas na dobre.
Agata Torończak
Dni otwarte w przedszkolu
27 i 28 lutego w przedszkolu zorganizowano DNI OTWARTE. Na przyszłych przedszkolaków czekało mnóstwo atrakcji. W czasie dni otwartych rodzice zapoznali się z ofertą przedszkola. Przyszli wychowankowie chętnie włączyli się do zajęć z integracji sensorycznej oraz wykonali maski karnawałowe, chętnie bawili się w salach. Mogli oswoić się z nowym miejscem, aby we wrześniu chętnie do niego wrócić. Były to wesołe, kolorowe, muzyczne oraz pełne wrażeń dni.
Monika Orzeszek
Serdecznie zapraszamy!
Szkolne Walentynki
- 2
Dnia 19 lutego 2025 roku obchodziliśmy szkolne walentynki. Każdy uczeń miał możliwość zaadresować i wysłać walentynkę do swoich koleżanek i kolegów. Symbolicznie większość uczniów jak i dorosłych ubrała się w ten dzień na czerwono lub różowo, gdyż są to barwy utożsamiane z uczuciem miłości.
Podczas 4 godziny lekcyjnej Przewodnicząca Rady Rodziców – Pani Julita Kaczmarek wraz z Opiekunem Samorządu Uczniowskiego – Panem Łukaszem Licnerskim w asyście uczennic z klas VIII i VI – Darii Bahrii, Adriany Drabikowskiej oraz Kai Rój przystąpili do dostarczania wysłanych walentynek do ich adresatów. Uczniowie nie kryli zdziwienia podczas otrzymywania listów z wyrazami cichej sympatii lub przyjaźni. Pomysłowość dzieci i młodzieży przy tworzeniu walentynek przerosła najśmielsze oczekiwania – od klasycznych serc wyciętych z czerwonego papieru aż po przesyłki zawierające „małe co nieco”. Pozytywnie zaskoczyła również ilość wysłanych listów. Aby jeszcze bardziej uprzyjemnić uczniom ten dzień każdy otrzymał prezent od Rady Rodziców, Pani Julita obdarowała dzieci kolorowymi lizakami w kształcie serca.
Mamy nadzieje, że ten dzień umocnił nasze pozytywne relacje wobec siebie i nie będziemy wstydzili się okazywać wzajemnej sympatii, przyjaźni oraz szacunku na co dzień. Potęga prawdziwej miłości oraz przyjaźni może naprawdę zdziałać cuda! 😉
Opiekun SU: mgr Łukasz Licnerski
Bal Karnawałowy w przedszkolu.
19 lutego w naszym przedszkolu odbył się długo wyczekiwany Bal Karnawałowy. Tego dnia wszystkie przedszkolaki zamieniły się we wspaniałe postacie z ulubionych bajek i filmów. A to wszystko za sprawą wspaniałych, kolorowych strojów. Wszyscy doskonale bawili się w rytmie ulubionych dziecięcych piosenek, głośno śpiewając i tańcząc. Zabawę uatrakcyjnił słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc i zaangażowanie w przygotowaniu tej imprezy.
Agata Torończak
Ferie zimowe 2025
Serdecznie zapraszamy 7 lutego 2025 r. o godzinie 11.00 do Domu Ludowego w Dąbrowie Bolesławieckiej na zajęcia dla dzieci zorganizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrowie Bolesławieckiej. Na uczestników czeka słodka niespodzianka.
W karnawałowym nastroju…
W czwartek, 30 stycznia 2025 r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla klas I – VIII. Uczniowie z niecierpliwością czekali na ten dzień. Dzień wcześniej rodzice pięknie przyozdobili salę gimnastyczną w kolorowe serpentyny i balony. Przygotowali również stoliki dla poszczególnych klas.
Bal uroczyście otworzyła Pani Katarzyna Dul – Korycka wraz z Panią Julitą Kaczmarek – Przewodniczącą Rady Rodziców oraz Panem Łukaszem Licnerskim – opiekunem Samorządu Uczniowskiego.
Dzieci przebrane były w piękne, różnokolorowe stroje. Nie zabrakło księżniczek, kotków, króliczków, rycerzy, policjantów, żołnierzy, Spidermenów …
Wszyscy wraz z nauczycielami wspaniale się bawili. Tańce przeplecione były zabawami i konkurencjami, które urozmaicały imprezę. Podczas balu można było zrobić sobie zmywalny tatuaż oraz zdjęcie w fotobudce.
Rodzice zadbali również o poczęstunek dla dzieci, a najbardziej wyczekiwana była pyszna pizza.
Ten bal był pięknym wprowadzeniem w wolny, wyczekiwany czas ferii, na który wszyscy czekaliśmy.
mgr Elżbieta Wcisło
Dzień Babci i Dziadka w Szkole Podstawowej w Dąbrowie Bolesławieckiej
Dzień Babci i Dzień Dziadka to jedne z piękniejszych dni w roku. Te szczególne dni w kalendarzu kojarzone są z szacunkiem, ciepłem, dzieciństwem i podziękowaniami.
22 stycznia w naszej szkole gościliśmy wspaniałych gości z okazji uroczystości Dnia Babci i Dziadka. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Lilla Liszcz, która powitała wszystkich zgromadzonych i złożyła życzenia naszym gościom oraz zaprosiła na występy artystyczne przygotowane przez uczniów naszej szkoły oraz przedszkolaków. Na początek wystąpiły dzieci z grupy Motylki, które pięknie wyśpiewały życzenia dla ukochanych babć i dziadków. Następnie wystąpili wspaniali aktorzy z grupy Biedronki prezentując wiersz Juliana Tuwima „Rzepka”, a także wyśpiewując głośne życzenia dla gości. Na koniec wystąpili uczniowie klas I-III, wspaniale recytując płynące prosto z serca życzenia dla swoich ukochanych dziadków oraz babć. Po występach artystycznych wszystkie dzieci zaśpiewały głośne „Sto lat” i wręczyły wzruszonym gościom upominki.Agata Torończak
Starszaki z przedszkola na WARSZTATACH w Bolesławcu.
Dzieci z grupy BIEDRONKI wybrały się do Bolesławca na warsztaty do WARSZTATOWNI na których wykonały świece sojowe oraz do MUZEUM CERAMIKI na których lepiły krasnale z gliny.
Tego dnia dzieci zaangażowały się w wykonanie świecy sojowej tworząc wyjątkowe kompozycje zapachowe, dobierając dodatki np. suszone płatki róż, ziarna kawy, bławatek, lawendę, a także układały wybrane dodatki w słoiczki. W trakcie warsztatów dzieci nauczyły się na czym polega sztuka tworzenia świec samodzielnie.
Podczas warsztatów z gliny dzieci dowiedziały się iż glina to rodzaj skały oraz jest stosowana jako materiał do budowy domów, wyrabiania garnków, rzeźbienia. Sama zabawa gliną była dla dzieci wielką przyjemnością, a kiedy zaczęły powstawać małe arcydzieła, dzieci były zachwycone. Na warsztatach wszyscy świetnie się bawili… Zajęcia pełne twórczej aktywności dały dużo radości i satysfakcji dzieciom. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na kolejny wyjazd.
mgr Monika Orzeszek
Zapytanie ofertowe...
Zapraszamy do zapoznania się i składania ofert na olej opałowy w 2025 roku oraz do wzajemnej współpracy z naszą placówką.
„ POECI- DZIECIOM” – KONKURS RECYTATORSKI W DĄBROWIE BOLESŁAWIECKIEJ
17 stycznia 2025 roku w Szkole Podstawowej w Dąbrowie Bolesławieckiej odbył się etap szkolny POWIATOWEGO KONKURSU WOKALNO- RECYTATORSKIEGO
„POECI- DZIECIOM”. Jest to konkurs dedykowany uczniom klas I-III.
Celem konkursu była popularyzacja literatury polskiej, upowszechnienie kultury żywego słowa oraz kształtowanie wrażliwości literacko-językowej.
Organizatorem etapu szkolnego konkursu, który cieszył się ogromną popularnością wśród wszystkich uczniów były wychowawczynie klas I-III
Publiczność oklaskiwała gromkimi brawami wszystkich uczestników. Wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane.
Jury w składzie: Marta Boguszewska, Joanna Lange , Mariola Szwej wyłoniło następujących zwycięzców:
I miejsce- POLA GARBIEC
II miejsce- JAGODA PAWLIKOWSKA
III miejsce ex aequo- FILIP KOPTYRA i WOJCIECH SAMERDAK
Wyróżnienia otrzymali: WIKTORIA PASTUSIAK I OSKAR HERBUT
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i drobne upominki.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów na etapie powiatowym.
Mariola Szwej
Zebrania z rodzicami
Wizyta funkcjonariuszy Policji
W dniu 14.01.2025 w naszej szkole odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami policji.
Zbliża się okres ferii zimowych - zależy nam na budowaniu bezpiecznego środowiska dla uczniów i edukacji w zakresie unikania zagrożeń. Uczniowie poznali aspekty prawne niewłaściwego zachowania w świecie rzeczywistym oraz wirtualnym.
Na warsztatach poruszyliśmy następujące tematy:
Dla przedszkola i klas 1-3:
Bezpieczeństwo na drodze - jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, dlaczego noszenie odblasków jest ważne, zaufanie do policji, kim jest policjant i jak pomaga ludziom, kiedy i jak wzywać pomoc (numer alarmowy 112), unikanie zagrożeń, jak zachowywać się wobec obcych osób, co robić, gdy się zgubimy?
Dla klas 4-8:
Bezpieczne korzystanie z internetu - unikanie cyberprzemocy i kontaktu z nieznajomymi w sieci, jak chronić swoje dane osobowe. Przeciwdziałanie przemocy i agresji - jak rozwiązywać konflikty bez przemocy, odpowiedzialność za swoje czyny - wyjaśnienie, czym jest odpowiedzialność prawna nieletnich, konsekwencje kradzieży, wandalizmu czy innych nieodpowiednich zachowań wobec funkcjonariusza publicznego, odpowiedzialność prawna nieletnich - czym jest czyn karalny i co grozi za popełnienie przestępstwa, odpowiedzialność za czyny w internecie, np. hejt, nielegalne treści, zagrożenia związane z używkami -jakie są skutki prawne i zdrowotne zażywania alkoholu, narkotyków czy dopalaczy, jak odmawiać i co robić, gdy jesteśmy narażeni na presję grupy.
Dzieci i uczniowie chętnie dyskutowały i chwaliły się poziomem swojej wiedzy i umiejętności.
Z pewnością zaplanujemy kolejne takie spotkania.
Marta Boguszewska
Życzenia
„Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu.”
W dniach od 13.11.2024 do 19.11.2024 odbyła się Zielona Szkoła zorganizowana dla 19 dzieci z terenu powodziowego Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Bolesławieckiej. Wyjazd do Bochni (Proszówki) był odpowiedzią na zaproszenie Wójta Gminy Bochnia, pana Marka Bzdeka, oraz pani Beaty Kaszewskiej, prezes Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bochni.
Zielona Szkoła miała niezwykle bogaty program i zyskała niesamowite wsparcie oraz zaangażowanie ze strony wyżej wymienionych osób. W związku z tym zrodziła się idea, aby przesłać bożonarodzeniowe życzenia od dzieci – uczestników wyjazdu, ich rodziców (w szczególności zaangażowały się w to mamy młodszych klas: pani Patrycja Makowska oraz pani Monika Kulczycka), pani dyrektor Lillii Liszcz, a także grona pedagogicznego.
Życzenia brzmią:
„Niech radość płynąca z bycia razem rozświetla każdy dzień nadchodzącego Nowego Roku, a zdrowie i dobroć towarzyszą Wam w każdej chwili życia. Życzymy Wam, aby czas Bożego Narodzenia przyniósł ukojenie i wzmocnił wiarę w to, co dobre.”
Przygotowano także drobne, symboliczne prezenty, takie jak kartki świąteczne, plakaty wykonane podczas zajęć plastycznych oraz kompozycje stroikowe stworzone podczas wspólnych warsztatów. W działaniach tych uczestniczyli rodzice i uczniowie pod bacznym okiem przewodniczącej Rady Rodziców, pani Julity Kaczmarek. Na prezent wybrano również wyrób z Ceramiki Artystycznej Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego – symbol dolnośląskich tradycji. Wielką radość sprawi nam uśmiech innych ludzi, a ten z pewnością pojawi się na twarzach sponsorów Zielonej Szkoły, gdy otrzymają świąteczne życzenia i prezenty, szczególnie że możemy to uczynić w tak wyjątkowym okresie jak Boże Narodzenie.
Katarzyna Dul-Korycka
1
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie