• "WIECZÓR ŚWIĄTECZNY"

„ WIECZÓR ŚWIĄTECZNY”

16 grudnia 2023 r. o godz. 17:00

W DOMU LUDOWYM W DĄBROWIE BOLESŁAWIECKIEJ

Znalezione obrazy dla zapytania choinka               W programie:

jasełka

wspólne kolędowanie

kiermasz ozdób świątecznych

• Mikołajki

• Wizyta świętego Mikołaja w naszej szkole, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku.

Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi oraz  nasłuchiwały „Mikołajkowych” dzwoneczków.

Na tę okazję została przygotowana scenografia, która nadała temu wyjątkowemu spotkaniu uroczysty i nastrojowy klimat.

MIKOŁAJ usiadł wygodnie w fotelu, a dzieci przywitały gościa piosenką z głośnym „ho, ho, ho” oraz wyrecytowały wierszyk.

Nastąpił wówczas długo wyczekiwany moment... wręczanie prezentów.

Atmosfera spotkania była magiczna, a prezenty sprawiły wszystkim obdarowanym wiele radości.

Na koniec dzieci podziękowały i pożegnały Mikołaja, który obiecał, że odwiedzi nas za rok...

Szkoda tylko, że ten wyjątkowy gość odwiedza wszystkich tylko raz w roku...

Monika Orzeszek

• Spotkanie integracyjne z osobami niewidomymi i słabowidzącymi w naszej szkole

•    Dnia, 1 grudnia 2023 r. , w piątek gościliśmy w naszej szkole grupę osób niewidomych i słabowidzących z Bierutowa.

Po uroczystym przywitaniu i przedstawieniu przez panią Dyrektor Lillę Liszcz, panowie opowiedzieli dzieciom jak wygląda codzienny dzień osób niewidomych, pokazali w jaki sposób poruszają się po ulicy, używając laski. Pokazali pismo, jakim posługują się osoby niewidome – alfabet Braiille’a.  Każdy uczeń mógł zobaczyć i dotknąć kropeczek, które ten alfabet zawiera i które dla nas osób, widzących, są trudne do odróżnienia. Panowie w składzie: Dariusz Wilczyński – trener, Stefan Skocki – trener, Ryszard Guzowski – kapitan, Marcel Lubczyk, Rafał Kondratiuk, Robert Jaworski, pokazali nam na czym polega Goalball  - gra w piłkę osób niewidomych. Panowie grają w drużynie WZSN START Wrocław – Bierutów. Dwukrotnie, w roku 2010 oraz 2019 brali udział w Mistrzostwach Polski, zdobywając tytuł mistrza Polski.

Goście najpierw rozegrali mecz, pokazując uczniom klas III – VIII na czym polega gra. Nie jest to zwykła gra, piłka też jest inna. Piłka musi być toczona, bo jest ciężka i zawiera w środku dzwoneczki, a mecz rozgrywany jest w absolutnej ciszy. Każda drużyna liczy trzech zawodników, którzy bronią bramki w pozycji leżącej. Po rozegraniu meczu przez gości, przyszedł czas na naszych uczniów. Uczniowie zakładając na oczy gogle, aby poczuć się jak osoby niewidzące, rozgrywali mecze. Było to dla nich nie lada wyzwanie, ale podejmowali je z wielką chęcią i entuzjazmem. Również nauczyciele rozegrali ze sobą jeden mecz, mierząc się z trudnością tego zadania.

To integracyjne, piątkowe spotkanie w przededniu Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, który obchodziliśmy w niedzielę, 3 grudnia wiele nas nauczyło. Przede wszystkim tego, że żyjemy wokół ludzi niepełnosprawnych, że potrafimy dostrzegać ich potrzeby, chcemy i umiemy im pomagać. Nauczyliśmy się też od nich radości i pasji, która mimo niepełnosprawności daje radość życia.

Serdecznie dziękujemy Panu Krzysztofowi Guzowskiemu, z inicjatywy, którego mogliśmy się spotkać w tak miłym i sympatycznym gronie, głęboko wierząc, że był to początek naszej wzajemnej przyjaźni.Z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie.

inż. Anna Guzowska, mgr Elżbieta Wcisło

• Andrzejki w przedszkolu

•                 29 października w naszym przedszkolu obchodzone były Andrzejki. W tym dniu dzieci z obu grup miały okazję przyjść w przepięknych przebraniach. Podczas zabawy były wróżby m. in. lanie wosku. Podczas tego obrzędu dzieci z ciekawością przyglądały się różnym kształtom, które przepowiadały to co wydarzy się w przyszłości. W innych wróżbach dzieci mogły dowiedzieć się także jaki zawód będą wykonywały, gdy dorosną. W trakcie imprezy przedszkolaki tańczyły do ulubionych dziecięcych piosenek. Doskonałym uzupełnieniem tego dnia był słodki poczęstunek. Ten dzień był bogaty we wspaniałe atrakcje, które mamy nadzieję pozostaną długo w pamięci przedszkolaków.