17.03.2020r. (wtorek)
Temat: Ogladamy film pt.:"Hobbit. Niezwykła podróż"
NaCoBeZU
- czy umiesz odnaleźć film na stronie internetowej
- czy znasz fabułę filmu
18.03.2020r. (środa)Temat: Projektujemy okładkę książki pt.:" Hobbit, czyli tam i z powrotem".NaCoBeZU- czy umiesz zaprojektować okładkę książki, czy Twoja praca jest twórcza i samodzielna
- czy pamietasz o umieszczeniu tytułu i niezbędnych informacji o autorze
- czy dbasz o poprawny zapis pod względem ortograficznym i interpunkcyjnym
Pracę możecie przesłać na messengerze lub zrobić zdjęcie i przesłać na e-maila.
Spotykamy się jutro, pozdrawiam serdecznie, K> S>
19.03.2020r. i 20.03.20200r. (czwartek / piątek)
Temat: Gromadzimy słownictwo do opisu hobbita.
NaCoBeZU
- czy umiem zgromadzić słownictwo potrzebne do opisu postaci
- czy umiem czytać ze zrozumieniem
1. Przeczytaj fragmenty tekstu. Nie przepisuj!
"...Wpewnej norze ziemnej mieszkał sobie pewien hobbit. Nie była to szkaradna, brudna, wilgotna nora, rojąca się od robaków i cuchnąca błotem, ani też sucha, naga, piaszczysta nora bez stołka, na którym by można usiąść, i bez dobrze zaopatrzonej spiżarni; była to nora hobbita, to znaczy: nora z wygodami..."
"...Ów hobbit był bardzo zamożnym hobbitem, a nazywał się Baggins. Bagginsowie żyli w okolicy Pagórka od niepamiętnych czasów i cieszyli się powszechnym szacunkiem nie tylko dlatego, że prawie wszyscy byli bogaci, lecz także dlatego, że nigdy nie miewali przygód i nie sprawiali niespodzianek: każdy z góry wiedział, co Baggins powie o tej czy innej sprawie, tak że nie potrzebował go trudzić za- 4 5 dawaniem pytań. W tej historii opowiemy o Bagginsie, którego spotkała przygoda i który zrobił oraz powiedział wiele rzeczy niespodziewanych. Mógł był wskutek tego utracić szacunek sąsiadów, ale zyskał... no, przekonacie się sami, czy coś zyskał w końcu..."
"...Matką naszego hobbita... ale co to jest hobbit? Zdaje mi się, że wymaga to wyjaśnienia. W dzisiejszych czasach bowiem hobbitów bardzo rzadko można spotkać: nie ma ich wiele, a poza tym unikają Dużych Ludzi — jak nazywają nas. Hobbici są — czy może byli — małymi ludźmi, mniejszymi od krasnoludów — róż- nią się też od nich tym, że nie noszą brody — lecz znacznie większymi od liliputów. Nie uprawiają wcale albo prawie wcale czarów, z wyjątkiem chyba zwykłej, powszedniej sztuki, która pozwala im znikać bezszelestnie i błyskawicznie, kiedy duzi, niemądrzy ludzie, jak ty i ja, zabłądzą w ich pobliże, hałasując niczym słonie, tak że na milę można ich usłyszeć. Hobbici są skłonni do tycia, zwłaszcza w pasie: miewają wypięte brzuchy; ubierają się kolorowo (najchętniej zielono i żółto); nie używają obuwia, ponieważ stopy ich z przyrodzenia opatrzone są twardą podeszwą i porośnięte bujnym, ciemnym, brunatnym włosem, podobnie jak głowa (zwykle kędzierzawa); mają długie, zręczne, smagłe palce i poczciwe twarze, a śmieją się dużo, basowo i serdecznie (szczególnie po obiedzie, któ- ry — w miarę możności — jadają dwa razy dziennie). Teraz jeż wiecie o nich dość na początek. Jak więc mówiłem, matką naszego hobbita — to jest Bilba Bagginsa..."
"...Dziwnym trafem pewnego ranka, dawno, dawno temu, w czas dla świata spokojny, gdy mniej na nim było zgiełku, a więcej zieleni, gdy hobbici żyli liczni i szczęśliwi, a Bilbo Baggins zjadłszy śniadanie stał pod swymi drzwiami i ćmił olbrzymią, długą, drewnianą fajkę, sięgającą mu prawie do kosmatych palców u nóg (porządnie wyszczotkowanych) — przechodził tamtędy Gandalf. Gandalf! Gdybyście o nim słyszeli bodaj ćwierć tego, co ja — a ja słyszałem ledwie małą cząstkę tego, co o nim mówią — już byście wiedzieli, że czeka was na pewno niezwykła historia. Gdziekolwiek bowiem zjawił się Gandalf, opowieści i przygody jakby cudem wyrastały dokoła niego. Nie przechodził drogą pod Pagórkiem od bardzo dawna, a mianowicie od śmierci swego przyjaciela, Starego Tuka, toteż hobbici niemal zapomnieli, jak wygląda. Małe hobbity i hobbitki zdążyły podorastać przez czas, gdy Gandalf bawił w sobie wiadomych sprawach daleko za Pagórkiem i po drugiej stronie Wody..."
2. Narysuj w zeszycie postać.
3. Znajdź informacje w tekście i wynotuj potrzebne określenia do opisu. Zapisz je przy postaci.
4. Zredaguj w zeszycie opis bohatera. 3/4 strony A5.
kryteria:
- praca jest na temat
- praca jest trójdzielna, posiada: wstęp, rozwinięcie i podsumowanie
- bogate słownictwo, nie ma powtórzeń
- są minimum 3 akapity
- nie ma błędów ortograficznych i interpunkcyjnych
- czytelny zapis
Kochani, polecenia wykonujecie w zeszycie, pamiętajcie o uważnym czytaniu fragmentów tekstu.
Wasza Polonistka
23.03.2020r.
Temat: Baśniowy świat w lekturze.
NaCoBeZU:
- czy umiem uzupełnić tekst na podstawie znajomości lektury
-hobbit-czyli-tam-i-z-powrotem-lektura-obowiazkowa-karta-pracy-1-do-scenariusza-1_(1).pdf